Τεχνολογία Προηγμένων Ψηφιακών Κυκλωμάτων & Συστημάτων
Εξάμηνο: 10ο
Ιστοσελίδα: http://www.apel.ece.upatras.gr/pr_psi/main.html
eclass: https://eclass.upatras.gr/courses/EE712/

Προηγμένες δομές ψηφιακών κυκλωμάτων CMOS. Ανάλυση των φαινομένων που συμβάλλουν στην τάση κατωφλίου (threshold) και υπόδειξη τεχνικών ελέγχου της τάσης αυτής. Σχεδίαση κυκλωμάτων CMOS πολύ χαμηλής κατανάλωσης, συμπεριλαμβανομένων και κυκλωμάτων λογικής sub-threshold. Ανάλυση, μοντελοποίηση και υπολογισμός των παρασιτικών χωρητικοτήτων. Υπολογισμός κατανάλωσης και ταχύτητας (performance) για σύνθετα κυκλώματα. Ταυτόχρονη βελτιστοποίηση των αντικρουομένων ποσοτήτων κατανάλωσης ενέργειας, ταχύτητας και εμβαδού επιφάνειας στο chip (trade-offs). Ανάλυση και σχεδίαση των καλωδιακών συνδέσεων στο chip, με θεωρήσεις καθυστέρησης, απόδοσης και θορύβου διαφωνίας. Διαχείριση των παρασιτικών στοιχείων. Διασφάλιση της ποιότητας του σήματος σε γραμμές τύπου RC και γραμμ,ές μετάδοσης (transmission lines). Θέματα χρονισμού σε ψηφιακά κυκλώματα. Αντιμετώπιση των προβλημάτων συγχρονισμού και σύνθεσης του ρολογιού με Phase Locked Loops (PLLs) και Delay Locked Loops (DLLs). Σχεδίαση προηγμένων στατικών και ακολουθιακών CMOS κυκλωμάτων. Διακρίβωση της λειτουργίας τους με ανάλυση και εξομοίωση. Μελέτη περιπτώσεων σύνθετων δομικών μονάδων. Σχεδίαση προηγμένων κυττάρων και διατάξεων μνήμης. Κατά την πορεία του μαθήματος ανατίθενται στους φοιτητές εργασίες που εμπλέκουν σχεδίαση, ανάλυση και επιβεβαίωση χρησιμοποιώντας εξομοίωση.

Ευσταθίου Κωνσταντίνος
Παπαδόπουλος Γεώργιος