Αρχική 'Ερευνα Περιοχές Έρευνας Ενσωματωμένα Συστήματα
Ενσωματωμένα Συστήματα

wireless

Το Εργαστήριο Ηλεκτρονικών Εφαρμογών έχει μεγάλη εμπειρία και αποδεδειγμένη δέσμευση στον σχεδιασμό ενσωματωμένων συστημάτων. Γενικώς, αυτή η δραστηριότητα εμπεριέχει προηγμένους μικροεπεξεργαστές και σχεδιασμό DSP συστημάτων, όπως και σχεδιασμό επίπεδου συστήματος σε ολοκληρωμένα. Οι στρατηγικές σχεδιασμού παρέχονται έτσι ώστε να πηγαίνουμε από την διαδικασία της εξομοίωσης, στην διαδικασία του προσομοίωσης acceleration, στην υλοποίηση του πρωτότυπου υλικού/λογισμικού και στην εγκατάσταση του συστήματος. Επιπλέον, παρέχονται εργαλεία για σύνθετους σχεδιασμούς. Χρησιμοποιούνται προηγμένα εργαλεία όπως: MENTOR GRAPHICS Board Station, Renoir, Seamless, SYNOPSIS, CADENCE (lay-out), COWARE και OMT(SDL). Επιπροσθέτως, υπάρχουν πλατφόρμες για μPs και DSPs και πρόσβαση σε πυρήνες πραγματικού χρόνου, όπως το SUN-Chorus. Η βαθιά γνώση σε εργαλεία και μεθολογίες ενσωματωμένων συστημάτων απορρέει σαν μία φυσική εξέλιξη στην μεγάλη ανάμιξη του εργαστηρίου στο σχεδιασμό ενσωματωμένων συστημάτων, υψηλής ταχύτητας VLSI και μικτού σήματος κυκλωμάτων, μέχρι σε ενσωματωμένα λογισμικά, και ανάπτυξη για διάφορους επεξεργαστικές μονάδες, περιέχοντας και DSPs.

Τυπικές Περιοχές ερευνητικής δραστηριότητας:

• Σχεδιασμό συστημάτων με μικροεπεξεργαστές και DSP, βασιζόμενα σε ισχυρούς επεξεργαστές, όπως οι: ARM, 80960, 386EX, 486, PowerPC και DSPs.
  • Μονάδες Υλικού/Λογισμικού, βασιζόμενων σε ενσωματωμένους ελεγκτές για βιομηχανικές επικοινωνίες πραγματικού χρόνου και οικιακή αυτοματοποίηση.
  • Υλικό/Λογισμικό co-design, co-simulation, και co-verification χρησιμοποιώντας προηγμένα EDA εργαλεία.
  • Ενσωματωμένα συστήματα δικτύων υψηλών ταχυτήτων, με έμφαση στο σχεδιασμό κόμβων και διαδικτύωση.
  • Σχεδιασμό συστημάτων Χαμηλής Κατανάλωσης με Μικροηλεκτρονικά, FPGAs, ASIC, και MCM.
  • Επεξεργασία ψηφιακών σημάτων με έμφαση σε τηλεπικοινωνιακά συστήματα.