Αρχική 'Ερευνα
Κύριες Ερευνητικές Δραστηριότητες

Το Εργαστήριο Ηλεκτρονικών Εφαρμογών έχει μία δέσμευση για την ίδρυση ενός συνδέσμου με την Βιομηχανία στην Ελλάδα και την Ευρώπη, ενώ από την αρχή έχει δοθεί έμφαση στη προσανατολισμένη και χρηματοδοτούμενη έρευνα και στην υλοποίηση συστημάτων βασισμένων στις πλέον σύγχρονες εξελίξεις της ηλεκτρονικής τεχνολογίας. Συνάμα, κυρίως μέσω των διδακτορικών εργασιών, έχει προωθηθεί η έρευνα στον συναφή χώρο και έχει κατοχυρωθεί με δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά και συνέδρια. H Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας (ΓΓΕΤ) έχει χαρακτηρίσει και ενισχύσει το Εργαστήριο ως ‘’εργαστήριο παροχής υπηρεσιών’’.

Το εργαστήριο Ηλεκτρονικών Εφαρμογών έχει δώσει μεγάλη έμφαση στην έρευνα – ανάπτυξη συστημάτων στις ακόλουθες περιοχές:

1. Κατανεμημένα Συστήματα Πραγματικού Χρόνου για βιομηχανικές (PROFIBUS, FIP, FF, SP50, BITBUS) και οικιακές (EHSA, EIBA, LON) δικτυακές δομές, βασισμένες σε αναδυόμενες τεχνολογίες και σε υπάρχων / επερχόμενα διεθνή πρότυπα.

2. Διαχείριση Δικτύων, Λογισμικό Διαμόρφωσης και Λογισμικό Στοίβας Πρωτοκόλλων για Βιομηχανικά Δίκτυα και Δίκτυα Οικιακής Αυτοματοποίησης.

3. Λογισμικό Διαδικτύωσης Δικτύων, Ολοκλήρωσης, Διαλειτουργικότητας και Προσφερόμενης Ποιότητας Υπηρεσίας, τα οποία αφορούν μία μεγάλη ποικιλία φυσικών μέσων (αγωγούς χαλκού, ασύρματα κανάλια, γραμμές ισχύος, μεταδιδόμενα κανάλια).

4. Ενσωματωμένα Συστήματα Επικοινωνιών βασισμένα σε εξελιγμένους μικροελεγκτές και DSP πυρήνες, και ενσωματωμένα συστήματα χρησιμοποιώντας λογισμικό/υλικό με co-design τεχνικές, προχωρημένα εργαλεία.

5. Υλικό/Λογισμικό για διάφορους τύπους δικτυακών δομών, όπως software radio, xDSL units, RF modems, set-top-boxes και ειδικούς ATM adaptors.

6. Ανεπτυγμένα ασύρματα συστήματα, μετάδοση ασύρματη και σε κατανεμημένα συστήματα, radio LANs, point-to-point συστήματα υποστηρίζοντας πραγματικού χρόνου και μεταβλητού εύρου ζώνης υπηρεσίες.

7. Ανεπτυγμένος σχεδιασμός κυκλωμάτων και συστημάτων, μεθοδολογίες testing, εργαλεία υποστήριξης, εστιασμένα σε χαμηλής κατανάλωσης μικτών σημάτων και υψηλών ολοκληρωμένων RF κυκλωμάτων.