Ασύρματα Δίκτυα

wireless

Η αγορά απαιτεί μικρές φορητές συσκευές, οι οποίες να προσφέρουν στους χρήστες μία ποικιλία εφαρμογών. Η τεχνολογία ηλεκτρονικών έχει δημιουργήσει μία αυξανόμενη ανάγκη για ασύρματες συσκευές, οι οποίες είναι μικρές, αξιόπιστες-κατάλληλες και εξασφαλίσουν προσπέλαση στον χρήστη σε ένα προσωπικό επικοινωνιακό περιβάλλον.
Από τη άλλη πλευρά οι χρήστες περιμένουν να έχουν όλες αυτές τις υπηρεσίες στο οικιακό περιβάλλον (ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, Διαδίκτυο, αλληλεπιδρόμενα παιγνίδια, βίντεο, και άλλες εφαρμογές πολυμέσων), τα οποία χρειάζονται μεγάλο εύρος ζώνης και ζητούν ανεπτυγμένης σχεδίασης διαμορφωτές υψηλής ταχύτητας και πολύπλοκα-σύγχρονα δίκτυα προσπέλασης.

Τυπικές Περιοχές ερευνητικής δραστηριότητας:

• Προηγμένη αρχιτεκτονική πομποδέκτη για ασύρματες εφαρμογές, ενσωματώνοντας σχεδιασμό φυσικού επιπέδου, και ανάπτυξη για ασύρματα τοπικού επιπέδου δίκτυα, dual mode reconfigurable radio συστήματα, αρχιτεκτονική πομποδέκτη για zero-IF DECT συστήματα και σχεδιασμό πομποδέκτη για ευρύς ζώνης radio.
  • Σχεδίαση διαμορφωτή υψηλής συχνότητας για ασύρματες εφαρμογές και εφαρμογές ψηφιακού radio, δίνοντας έμφαση στην ανάπτυξη τελικών συστημάτων στα 140 MHz, 450 MHz και 2.4 GHz
  • Υψηλής ταχύτητας ψηφιακά εξαρτήματα και υποσυστήματα για συστήματα μετάδοσης βασιζόμενα σε QAM και QPSK σχεδίασης ψηφιακών διαμορφωτών, όλοι, φορητοί ψηφιακοί διαμορφωτές και πολλαπλού φορέα διαμορφωτές για πλατύ εύρους αλληλοεπιδρώμενων υπηρεσιών.
  • RF κυκλώματα και συστήματα για mobile radio, ασύρματα LANs και PCN, συμπεριλαμβάνοντας σχεδιασμό PCB κυκλωμάτων με υπάρχουσα μικροσκοπικά εξαρτήματα και σχεδιασμό RF κυκλωμάτων, και ολοκλήρωση σε επίπεδο ολοκληρωμένου.
  • Σχεδίαση και υλοποίηση RF υποσυστημάτων, ενσωματώνοντας αρχιτεκτονική πομποδέκτη και σχεδίαση-ολοκλήρωση για φορητά και εσωτερικά radio