Αρχική 'Ερευνα Περιοχές Έρευνας Δικτύωση Πραγματικού Χρόνου
Δικτύωση Πραγματικού Χρόνου

wireless

Το Εργαστήριο Ηλεκτρονικών Εφαρμογών έχει μεγάλη εμπειρία στα δίκτυα πεδίων (fieldbus), τα οποία βασίζονται σε αναδυόμενα και υπό έκδοση πρότυπα ελέγχου, όπως τα CELELEC EN50170Std. (PROFIBUS, FIP, P-NET), SP50 FieldBus, Fountation Fieldbus, και LONWorks. Η ερευνητική και αναπτυξιακή δραστηριότητα καλύπτει τεχνολογίες και εργαλεία, τα οποία υποστηρίζουν τον σχεδιασμό και την υλοποίηση πραγματικού χρόνου εφαρμογών, όπως κτήση δεδομένων και συστήματα ελέγχου. Επίσης, υπάρχουν εφαρμογές ειδικών πραγματικού/κρίσιμου χρόνου πρωτοκόλλων, γενερικές αρχιτεκτονικές διαχείρισης δικτύων και επικοινωνιακές δομές για διαφορετικά σταθερά και ασύρματα δίκτυα, τα οποία προσφέρουν Ποιότητα Υπηρεσίας. Αυτές οι δραστηριότητες υποστηρίζονται από πλατφόρμες για βιομηχανικά δίκτυα, αναπτυξιακά συστήματα για μικροεπεξεργαστές / μικροελεγκτές, εργαλεία σχεδίασης PCB και εργαλεία λογισμικού (OPNET, SDL).

Τυπικές Περιοχές ερευνητικής δραστηριότητας:

• Προηγμένες αναπτύξεις υλικού και λογισμικού επικοινωνίας πρωτοκόλλων για ολοκληρωμένα πραγματικού χρόνου κατανεμημένα συστήματα
  • Σχεδίαση και ανάπτυξη ειδικών πραγματικού/κρίσιμου χρόνου δικτυακών δομών, γενερικών αρχιτεκτονικών διαχείρισης δικτύων και λογισμικό πρωτοκόλλων.
  • Ανάπτυξη διαλειτουργικών υψηλών-επιπέδου επικοινωνιακών δομών, βασιζόμενες σε πρότυπες λογισμικές προσεγγίσεις, όπως το MMS (Manufacturing Message Specification) και το OPC (OLE for Process Control).
  • Ανάπτυξη διαλειτουργικών δομών στο πρόσφατο προτεινόμενο Process User Layer, το οποίο απευθύνεται σε θέματα διασυνδιαλλαγής και διαλειτουργικότητας, χρησιμοποιώντας πρότυπες μεθολογίες Function Blocks και Device Description Languages.
  • Προηγμένες αναπτύξεις για ένα καθολικό περιβάλλον διασύνδεσης, ενσωματώνοντας το Internet, τα Intranet και τα Infranets (δίκτυα ελέγχου), χρησιμοποιώντας πρόσφατες τεχνικές λογισμικού, όπως η OPC προσέγγιση.
  • Αναπτύξεις συμβατές με το OPC, σχετικές με Data Access Server και Alarm/Event Server προσαρμοστικά.
  • Ανάπτυξη δομών διασύνδεσης μεταξύ ετερογενών δικτύων.
  • Μοντελοποίηση δικτύων, εξομοίωση, διαχείριση και απεικόνιση.