Αρχική 'Ερευνα Περιοχές Έρευνας Επικοινωνίες Υψηλής Ταχύτητας
Επικοινωνίες Υψηλής Ταχύτητας

wireless

Το Εργαστήριο Ηλεκτρονικών Εφαρμογών έχει μεγάλη εμπειρία σε αυτό το πεδίο, από εφαρμογές υλικού, ειδικών προσαρμοστικών υψηλού επιπέδου, σε αναπτύξεις λογισμικού για προηγμένες υπηρεσίες επικοινωνίας και πρωτοκόλλων. Αυτές οι δραστηριότητες αφορούν δίκτυα υψηλών ταχυτήτων (όπως ATM, xDSL, ISDN), καθώς επίσης ασύρματα δίκτυα ευρείας ζώνης, τα οποία υποστηρίζουν αλληλεπιδρόμενες και ανάλογα με τη ζήτηση εύρους εφαρμογές. Σκοπός μας είναι να προσφέρουμε ανεπτυγμένες υπηρεσίες με Προσφερόμενη Ποιότητα Υπηρεσίας, που μπορούν να χρησιμοποιήσουν μία ποικιλία φυσικών μέσων μετάδοσης (όπως αγωγός χαλκού, ίνα, κανάλια radio και μετάδοσης). Επιπλέον, μεγάλη προσπάθεια γίνεται στην ανάπτυξη δομών διασύνδεσης και δικτυακών πυρήνων με κινητά και σταθερά δίκτυα τοπικού χαρακτήρα και στην διαλειτουργικότητα του Διαδικτύου, και των δικτύων τοπικού, ευρύ και οικιακού περιβάλλοντος. Αυτή η δουλειά βασίζεται στη χρήση ανεπτυγμένων αναπτυξιακών εργαλείων υλικού και ειδικών πλατφόρμων λογισμικού, συμπεριλαμβάνοντας πραγματικού χρόνου λειτουργικά συστήματα πυρήνων (όπως το Chorus) και υψηλού επιπέδου γλώσσες (όπως η JAVA).

Τυπικές Περιοχές ερευνητικής δραστηριότητας:

• Σχεδίαση και ανάπτυξη Left / Right camera real-time disparity estimator με ρυθμό 27 MHz και encapsulation σε ένα ATM πλαίσιο.
  • Σχεδίαση και ανάπτυξη κάρτας MUX/DMUX PCB για MPEG video, hosted on the PCI bus και διασύνδεσης με ATM κάρτα.
  • Σχεδίαση και εγκατάσταση μιας 622Mbps ATM Network Interface κάρτας, η οποία υποστηρίζει ABR, UBR, CBR, VBR ποιότητα υπηρεσίας (QoS), όπως και της στοίβας του πρότυπου fast TCP/IP πρωτοκόλλου για προσαρμογή και επιτάχυνση του TCP/IP πρωτοκόλλου κάτω από το Chorus/ClassicX λειτουργικό σύστημα πραγματικού χρόνου.
  • Σχεδίαση και εγκατάσταση μιας μονάδας Interworking (IWU), η οποία διασυνδέει ένα N-ISDN Primary Rate προσαρμοστικό (PRI) στα 2.048 Mbps με ένα ATM δίκτυο (155.52 Mbps ή λιγότερο), εξασφαλίζοντας την διασύνδεση και την διαλειτουργικότητα μεταξύ τους. Έμφαση έχει δοθεί και στην δυναμική διαπραγμάτευση και στην ποιότητα της υπηρεσίας (QoS).
  • Ανάπτυξη στοιχείων υλικού και λογισμικού για ΑDSL συστήματα, μετρήσεις απόδοσης για κανάλια αγωγού από χαλκό, ολοκλήρωση αυτών των συστημάτων σε άξονα δικτύων ευρύ επιπέδου σε υψηλές ταχύτητες.
  • Ανάπτυξη υποσυστημάτων για ψηφιακούς OFDM διαμορφωτές για ευρύς ζώνης radio στα 20 Mbits/s σε δίκτυα ευρύς ζώνης για αλληλοεπιδρώμενες και ανάλογα με τη ζήτηση εύρους ζώνης εφαρμογές.
  • Σχεδίαση και ανάπτυξη στοιχείων υπηρεσίας επιπέδου εφαρμογής, τα οποία υποστηρίζουν συνδέσμους point-to-multipoint, με ποικίλους συνδέσμους μέσων για κάθε σύνθετο σύνδεσμο και διαπραγμάτευση / επαναδιαπραγμάτευση διαδικασιών Προσφερόμενης Ποιότητας Υπηρεσίας.