Αρχική Νέα Έκθεση σχετικά με την ψηφιακή ετοιμότητα
Έκθεση σχετικά με την ψηφιακή ετοιμότητα

Η παρακάτω έκθεση είναι αποτέλεσμα των ερευνητικών δραστηριοτήτων που διεξήχθησαν από τον Ιούνιο έως τον Δεκέμβριο του 2021 από τους εταίρους του έργου Erasmus+ Futur(e)ability “Ψηφιακές και εγκάρσιες δεξιότητες για διαδικτυακούς εκπαιδευτικούς” στο οποίο συμμετέχει και το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Πατρών. Παρουσιάζει μια επισκόπηση των διδακτικών δεξιοτήτων που απαιτούνται για την αντιμετώπιση της ψηφιακής ετοιμότητας κατά τη διάρκεια της πανδημίας, προσφέροντας λεπτομέρειες σχετικά με την παιδαγωγική προσέγγιση και τις μεθοδολογίες που πρέπει να χρησιμοποιηθούν με έμφαση στις οπτικές μεθόδους.

Η προσέγγιση της έρευνας ήταν κυρίως ποιοτική, χρησιμοποιώντας μια ποικιλία ερευνητικών εργαλείων, που επιλέχθηκαν ανάλογα με τον συγκεκριμένο στόχο και την ομάδα-στόχο, τα οποία περιλάμβαναν έρευνα, ομάδες εστίασης και έρευνα δευτερογενών στοιχείων. Η έρευνα δευτερογενών στοιχείων αντικατοπτρίζει το φαινόμενο σε ευρύτερο και επίσημο επίπεδο, ενώ η ομάδα εστίασης και η έρευνα εμφανίζουν προβληματισμούς με πιο ακριβή και προσωπικό τρόπο. Παρά τις διαφορές στις μεθοδολογίες τους, όλες οι ερευνητικές προσεγγίσεις κατέληξαν σε παρόμοια συμπεράσματα όσον αφορά τις τάσεις και τις ανησυχίες που σχετίζονται με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση στους τομείς της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Μπορείτε να δείτε την έκθεση σχετικά με την ψηφιακή ετοιμότητα πατώντας εδώ.