Μικροϋπολογιστές & Μικροσυστήματα Ι
Κωδικός: 22Γ7031 (Θεωρία), 22Γ7032 (Εργαστήριο)
Επίπεδο: Προπτυχιακό
Εξάμηνο: 7ο
web: http://www.apel.ee.upatras.gr/lab/micro/
eclass: https://eclass.upatras.gr/courses/EE634/

Μικροϋπολογιστές & Μικροσυστήματα Ι (Διδασκαλία) 22Γ7031– Διδάσκοντες Σταύρος Κουμπιάς, Γρηγόριος Καλύβας

• Αρχές και Φιλοσοφία Αρχιτεκτονικών Μικροεπεξεργαστών τυπου CISC
  • Σε βάθος μελέτη της αρχιτεκτονικής του μΕ INTEL 8085, Εντολές και Προγραμματισμός σε γλώσσα assembly του 8085,  διαγράμματα χρονισμού.
  • Μνήμες ROM /RAM, σχεδιασμός διατάξεων μνημών και τρόποι επιλογής.
  • Είσοδος / Έξοδος ελεγχόμενη από το πρόγραμμα, Κυκλώματα επιλογής συσκευών, υλοποίηση θυρών Εισόδου /Εξόδου,
  • Παράλληλη επικοινωνία, Σε βάθος μελέτη και χρησιμοποίηση των περιφερειακού INTEL 8155 και 8255 , Εφαρμογές.
  • Συστήματα και μηχανισμοί διακοπών, Το σύστημα διακοπών του 8085, Είσοδος/ Έξοδος με διακοπή.
  • Αρχές της Σειριακή (Ασύγχρονη και Σύγχρονη) επικοινωνία, Σε βάθος μελέτη και χρησιμοποίηση του USART 8251, Εφαρμογές
  • Σύνδεση με εξωτερικά συστήματα (I/O) για έλεγχο και επεξεργασία, Σχεδίαση και υλοποίηση μικροσυστημάτων.
  • Εισαγωγή στον Intel 8086, εσωτερική αρχιτεκτονική, περιγραφή σημάτων, μοντέλο προγραμματισμού

Μικροϋπολογιστές & Μικροσυστήματα Ι (Εργαστήριο) 22Γ7032– Διδάσκοντες Σταύρος Κουμπιάς, Γρηγόριος Καλύβας

• ·    Το μάθημα προσφέρει εργαστηριακή εκπαίδευση με την χρήση κατάλληλου H/W, με σκοπό την εμβάθυνση της γνώσης των αντικειμένων που θεραπεύονται στο μάθημα Μικροϋπολογιστές & Μικροσυστήματα Ι (Διδασκαλία) 22Γ7031.
  • ·    Το αντικείμενο του μαθήματος περιλαμβάνει σχεδίαση και υλοποίηση συγκεκριμένων εφαρμογών με βάση κυρίως τον μικροεπεξεργαστή INTEL 8085 και τα περιφερειακά του.

Καλύβας Γρηγόριος
Κουμπιάς Σταύρος