Αρχική Εκπαίδευση Μαθήματα Μικροϋπολογιστές & Μικροσυστήματα ΙΙ
Μικροϋπολογιστές & Μικροσυστήματα ΙΙ
Κωδικός: 22Γ8031 (Θεωρία), 22Γ8032 (Εργαστήριο)
Επίπεδο: Προπτυχιακό
Εξάμηνο: 8ο
web: http://www.apel.ee.upatras.gr/lab/micro/
eclass: http://eclass.upatras.gr/courses/EE649/

Μικροϋπολογιστές & Μικροσυστήματα ΙΙ (Διδασκαλία) 22Γ8031– Διδάσκοντες Σταύρος Κουμπιάς, Γρηγόριος Καλύβας

·     Σε βάθος μελέτη της αρχιτεκτονικής του μΕ INTEL 8086, Μοντέλο προγραμματισμού, Εντολές σε γλώσσα assembly του 8086, διαγράμματα χρονισμού, Real mode of operation.

·     Δομή των διαύλων, μνήμες και διασύνδεση Εισόδου /Εξόδου, Προγραμματισμός σε γλώσσα Assembly.

·     Συστήματα και μηχανισμοί διακοπών. Το ολοκληρωμένο σύστημα διακοπών του 8086, Είσοδος/ Έξοδος με διακοπές.

·     Σε βάθος μελέτη της σειριακή επικοινωνία (σύγχρονη και ασύγχρονη), Πρότυπα σειριακής επικοινωνίας και ολοκληρωμένα συστήματα υλοποίησης σειριακής διασύνδεσης μικροσυστημάτων

·     Σύνδεση με εξωτερικά συστήματα (I/O) για έλεγχο και επεξεργασία, Σχεδίαση και υλοποίηση μικροσυστημάτων.

Μικροϋπολογιστές & Μικροσυστήματα ΙΙ (Εργαστήριο) 22Γ8032– Διδάσκοντες Σταύρος Κουμπιάς, Γρηγόριος Καλύβας

·     Το μάθημα προσφέρει εργαστηριακή εκπαίδευση με την χρήση κατάλληλου H/W, με σκοπό την εμβάθυνση της γνώσης των αντικειμένων που θεραπεύονται στο μάθημα Μικροϋπολογιστές & Μικροσυστήματα ΙΙ (Διδασκαλία) 22Γ8031.

·     Το αντικείμενο του μαθήματος περιλαμβάνει σχεδίαση και υλοποίηση συγκεκριμένων εφαρμογών με βάση κυρίως τον μικροεπεξεργαστή INTEL 8086 και τα περιφερειακά του.

Καλύβας Γρηγόριος
Κουμπιάς Σταύρος